Чи знайоме вам відчуття, коли все на вас тисне? Коли всього просто забагато? Коли хочеться відпочити і розслабитися, але здається, що далі вже нікуди? “Я більше не можу” – це нормальна і навіть корисна думка в таких випадках. У цій статті ви дізнаєтеся, чому вона така поширена, чому ми все ще рідко її вимовляємо і що можна зробити, коли вже нічого не допомагає.

Я більше не можу – ви не самотні з цією думкою

Багатьом людям знайоме відчуття перевантаження. Чи то на роботі, чи в особистому житті – іноді все стає занадто важким. Але, можливо, ви думаєте, що це тільки у вас. Чому здається, що всі інші тримають своє життя під повним контролем? Ви відчуваєте труднощі, в той час як ваш колега, здається, встигає все. Ви відчуваєте безнадію, в той час як ваш сусід завжди в гарному настрої. Коли ви запитуєте “Як справи?”, ви рідко отримуєте відповідь “Погано. Я більше не можу”. Проте думка і відчуття перевантаження набагато поширеніші, ніж ви думаєте. Ми просто не говоримо про це в нашій культурі.

Чому ми так рідко про це говоримо

Вище, швидше, далі. Ми живемо в суспільстві, яке часто прагне досягти якомога більшого. І бажано в найкоротші терміни. Важко сказати “я більше не можу”. Зрештою, ми не хочемо показувати слабкість іншим. Ми навіть не дозволяємо собі про це думати або ігноруємо. Ця думка не є соціально прийнятною – але насправді ми хочемо допомогти. Це як попереджувальний сигнал, функція сигналізації. Вона хоче нас захистити. Вона кричить: “Стоп! Так не може тривати далі!” Цей голос заглушається в суєті повсякденного життя. Але тягар залишається.

Я більше не можу – типова думка при депресії

Якщо думка “Я так більше не можу” постійно повторюється і супроводжується іншими симптомами, такими як пригнічений настрій, безнадія або втрата інтересу, і триває більше двох тижнів, можливо, ви страждаєте на депресію. Депресія – одне з найпоширеніших психічних захворювань у всьому світі. Іноді за думкою “я більше не можу” може ховатися ідея або бажання більше не хотіти жити. Коли вже нічого не допомагає і здається, що є лише один вихід. Більше половини людей, які страждають на депресію, мають думки про самогубство або втому від життя.

Депресія добре піддається лікуванню, і отримання підтримки не є ознакою слабкості, а навпаки зважене рішення. Звернутись до психолога по допомогу – це перший крок до одуження. Для виявлення депресії, можна почати із проходження тесту “Шкала депресії Бека”. Цей тест дозволить виявити чи спростувати її наявність. Згідно з дослідженнями ВООЗ, найбільш ефективним підходом у роботі з депресією визнано когнітивно-поведінкову терапію (КПТ).

Я більше не можу – типова думка, коли вигоряєш

Робочий стіл ніяк не звільниться, завдання накопичуються до самої стелі, дедлайни горять. Ви відчуваєте себе виснаженим і спустошеним. Вигорання описує стан постійного виснаження. “Я більше не можу” – це також типова думка. У голові порожньо, концентрація слабшає – все це означає, що ви більше не можете робити так багато, як раніше. З більшою віддачею і довшим робочим днем ви намагаєтеся впоратися з тим самим об’ємом навантаженням. Парадоксально, але ваша продуктивність знижується ще більше, а рівень стресу зростає. Виникає замкнене коло. Чому так відбувається?

Історія про дроворуба

Лісоруб пішов до лісу з сокирою і почав дуже енергійно рубати дерева. Перші кілька днів у нього непогано виходило. Але через деякий час робота почала ставати все важчою і виснажливішою. Щоб досягти тієї ж продуктивності, що й раніше, лісоруб працював удвічі більше і засиджувався до пізньої ночі. Проте з кожним днем йому вдавалося все менше і менше. Лісоруб був роздратований і намагався знову і знову прискорити темп. Безрезультатно. Одного разу повз нього пройшов пішохід і деякий час дивився, як працівник лісу пітніє від напруження. Потім він запитав: “Добрий чоловіче, мені здається, що твоя сокира затупилася. Чи не було б доцільніше нагострити її, а потім продовжити роботу?” Лісоруб роздратовано відірвався від своєї роботи і сердито крикнув ходоку: “Я не маю на це часу. Мені треба зрубати більше дерев”.

Що ти можеш зробити, коли нічого не працює?

Сокира з історії – це ваше тіло і розум. Якщо користуватися ними без перерви, вони можуть “затупитися”. Ви можете “нагострити сокиру”, зробивши паузу, розслабившись і зробивши щось корисне для себе.

Працювати менше і встигати більше? Це не може бути правильним. Тому що перерви на відпочинок підвищують вашу продуктивність. Докладіть свідомих зусиль, щоб взяти тайм-аут і створити баланс між роботою та відпочинком. Щотижня плануйте час для своїх хобі, наприклад, приготування смачної вечері або читання роману. Коли ви думаєте: “Я повинен щось робити прямо зараз”, пам’ятайте: ви вже щось робите! Ви гострите сокиру, покращуєте своє самопочуття, здоров’я і навіть продуктивність – розслабляючись.

Гарною ідеєю буде поговоріть з іншими. Подумайте, як би ви почувалися, якби друг сказав вам, що він перевантажений і сказав: “Я більше не можу”. Як би ви відреагували? Ймовірно, ви б заспокоїли і підбадьорили його. Довіряти іншим не завжди легко. Особливо, якщо у вас є відчуття, що на вас покладено занадто багато, в той час як всі інші “функціонують”. Якщо ви відкрито про це скажете, то можете здивуватися, як багато людей відчувають те саме і знаходять розуміння.

Отримати професійну допомогу

Ви не маєте бути наодинці зі своїм почуттям пригніченості. Скарги на депресію або хронічне виснаження можна вилікувати. Особливо ефективною виявилася когнітивно-поведінкова терапія. Якщо ви хочете ближче познайомитися з цією технікою, рекомендую звернутися за консультацією. Онлайн-терапія допоможе вам знайти вихід із стану виснаження та включити енергійну діяльність у свій розпорядок дня.

Запис на консультацію