Люди є соціальними істотами, тому ми завжди прагнемо мати контакт з людьми, і ми надаємо значення тому, що інші думають про нас, спонукаючи нас діяти певним чином, щоб відчувати схвалення та прийняття. Одна з форм поведінки, яка, як правило, отримує більше визнання з соціальної точки зору – це допомога іншим людям.
Загалом бути альтруїстом — це дуже позитивна якість, ми можемо використовувати свої знання та досвід, щоб допомогти іншим людям, але чи може це стати проблемою? Що відбувається, коли людина ставить на пріоритет допомогу іншій людині, а не власні потреби?
Щоб відповісти на ці питання, необхідно ввести психологічне поняття під назвою «комплекс рятівника». Цей стан включає всіх тих людей, які виходять за межі нормативного, надмірно зосереджуючись на вирішенні проблем людей навколо них, аж до того, що навіть піддають себе ризику, якщо таким чином допомагають іншій людині. Ця поведінка, яка спочатку виглядає як соціально відповідна реакція, зрештою стає необхідністю.
Сфери, в яких зазвичай спостерігається цей комплекс, дуже різноманітні: робота, сім’я… але найкраще його можна оцінити в інтимних стосунках, романтичних чи дружніх. Зазвичай у такому типі стосунків створюється модель, коли людину з таким комплексом зазвичай приваблює інша особа, яка залучена в проблеми будь-якого роду і робить усе можливе, щоб спробувати їй допомогти. Цей тип ролі в кінцевому підсумку створює залежну динаміку, оскільки людина з комплексом відчуває, що їй потрібно допомогти іншій почуватись краще або надати сенсу своєму життю, а інша частина пари зрештою думає, що без цієї людини вони не можуть цього зробити Ви зможете вирішити проблеми у своєму житті.
Комплекс рятівника характеризується вищим уявленням про себе, який, маючи здібності, яких інші не мають, повинен звертатися до інших, щоб допомогти їм. Ці типи відповідей можуть бути пов’язані з низькою самооцінкою або навіть високою потребою в самовдосконаленні, що спонукає їх до ідеалізації версії себе, якої неможливо досягти, і тому вони перенапружуються і створюють цю потребу. Ці риси можна пояснити суворим стилем виховання, навіть униканням прихильності, оскільки, як визначив Боулбі, ці люди в кінцевому підсумку розвивають «компульсивну самодостатність», яка спонукає їх переоцінювати власну цінність, щоб уникнути відчуття самотності та не вдаватися до що шукаючи підтримки, у цьому випадку вони будуть підтримкою інших.
Найважливіше запитання, коли ви визначаєте будь-яку з цих характеристик: як мені працювати з людиною з комплексом рятівника? Перш за все, ви повинні заглибитися в найбільш емоційну сферу, спрямовуючи свої головні цілі на те, щоб бути щасливими та бути в змозі визначити те, що у вашому повсякденному житті ви робите для себе, і отримуєте від цього задоволення, зосереджуючись на важливості зустрічі зі своїми потреби раніше, ніж у решти. Коли ми досягнемо як короткострокових, так і довгострокових цілей, єдина мета яких спрямована на цю конкретну людину і не залучає нікого іншого, ми почнемо працювати над самовпевненістю, поведінкою, якої нам, безумовно, також бракує. Крім того, важливо, щоб ця людина встановила межі, про які слід пам’ятати під час взаємодії з іншими людьми, наприклад, не перетворювати проблеми інших людей на свої власні або не доводити себе до межі та намагатися дати більше, ніж вони можуть просто тому що вони відчувають, що “повинні”.
Це розрізнення між «повинен» і «хочу» буде ключовим у психологічній консультації з пацієнтами, оскільки часто такі люди не розрізняють ці поняття. Щоб застосувати всі ці методи консультацій КПТ на практиці, важливо, щоб людина спочатку проводила інтенсивну роботу над самоусвідомленням і самопізнанням, будучи повністю чесною з собою, оскільки перший крок до змін — це завжди бажання змін, і якщо ця людина не відчуває, що це суттєво втручається у ваше життя, ви не працюватимете, щоб досягти цих змін, тому будь-яка допомога буде марною.